| ชนิดหัวเทียน : | Laser Iridium ขั้ว Iridium |
| Thread Size : | 14 mm |
| Thread Pitch : | 1.25 mm |
| Resistor : | Yes (5K Ohm) |
| Reach : | 19 mm (3/4″) |
| Hex Size : | 5/8″ (16mm) |
| Gap : | .050″ (1.3mm) |
| Torque Specs : | Cast Iron: 18-25.3 lb. ft. Aluminum: 18-21.6 lb. ft. |
| Center Electrode : | Iridium, Fine Wire, 0.6mm, Extended Projection |