| ชนิดหัวเทียน : | Iridium Max |
| Thread Size : | 14 mm |
| Thread Pitch : | 1.25 mm |
| Resistor : | Yes (5K Ohm) |
| Reach : | 19 mm (3/4") |
| Hex Size : | 20.8 / 21 mm |
| Gap : | .043" (1.1mm) |
| Torque Specs : | Cast Iron: 18-25.3 lb. ft. Aluminum: 18-21.6 lb. ft. |
| Center Electrode : | Iridium, Fine Wire, Projected, 0.6mm |