| ชนิดหัวเทียน : | Laser Iridium |
| Thread Size : | 12 mm |
| Thread Pitch : | 1.25 mm |
| Resistor : | Yes (5K Ohm) |
| Reach : | 26.5 / 28 mm |
| Hex Size : | 16 mm |
| Gap : | 1.1 mm |
| Torque Specs : | Cast Iron: 10.8-18 lb. ft. Aluminum: 10.8-14.5 lb. ft. |
| Center Electrode : | Iridium, Fine Wire, 0.6mm, Extended Projection |